Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Ümit CİHAN

18957 görüntüleme

Ümit CİHAN (Esnaf)

 

Doğum: 07 Ocak 1983 Bolu

Okul: İzmit Derince Cumhuriyet İlkokulu, Kocaeli Piri Reis İlköğretim Okulu, Bolu Endüstri Meslek Lisesi…

Meslek: Esnaf (Ümit Çiçek Evi ve Organizasyon İşletmecisi)

Bulunduğu görevler: Bolu Terziler Odası İl Yönetim Kurulu Üyesi, AK Parti üyesi, Bolu Genç İşadamları Derneği (BOGİAD) Yönetim Kurulu Üyesi…

 

BÜYÜDÜĞÜ MAHALLEYE MUHTAR OLMAK İSTİYOR

 

Çocukluğu Bolu’nun Ağaççılar Köyü ve şuan Muhtar adayı olduğu Yaşamkent Mahallesinde geçti…

İzmit ve Bolu’da eğitim hayatını tamamladı, babasının rahatsızlığı nedeniyle kazanmasına rağmen üniversiteyi okuyamadı…

Çocukluğundan beri icat yapmayı ve bir şeyler tasarlamayı çok seviyor…

Birçok yerde çalıştı, 2015 yılında kendi iş yerini kurmak istedi ve başardı, Ümit Çiçek Evi ve Organizasyon firmasını kurdu…

Bolu STK’larında aktif rol oynarken, büyüdüğü mahallesine muhtar olarak hizmet vermek istiyor…

Küçük şeylerle mutlu olmayı bilen, işini daha da büyütmeyi hedefleyen, Bolu’nun genç ve başarılı işadamlarından Ümit Cihan’ın hayat hikayesi…

 

Bolu’da faaliyet gösteren Ümit Çiçek Evi ve Organizasyon firmasının başarılı ve genç işletmecisi Ümit Cihan, şimdilerde büyüdüğü mahallesine muhtar olabilmek için çalışıyor. 7 Ocak 1983 Bolu’da doğdu Ümit Cihan. Çocukluğu tamamen Bolu’nun Ağaççılar Köyü’nde ve şu an muhtar adayı olduğu Yaşamkent Mahallesinde geçti. Genç işadamı hayat hikayesini şu şekilde özetledi;  

OKUL HAYATI

İzmit Derince Cumhuriyet İlkokulunda okula başladım, ortaokulu Kocaeli’nde Piri Reis İlköğretim Okulunda, Liseyi Bolu Endüstri Meslek Lisesinde okudum, babam emekli olduktan sonra Bolu’ya yerleştik. Metal işleri mezunuyum. Üniversiteye ailevi sebeplerden ötürü gidemedim. Babam o zamanlar rahmetli oldu. İki kere üniversite kazandım, ikisi de nasip olmadı. Babamın hastalığından dolayı 3 sene İstanbul'da hastanelerde kaldık. Mecbur çalışmak zorundaydım. O yüzden okula gidemedim.

ÇOCUKLUK HAYATI

Ben çoğunlukla icatçı bir insanım. İcat yapmayı severdim. Arkadaşlarıma tahta arabaları, kayıkları, kızakları ben yapardım. Başarıya açım her zaman öyleydim, çocuklukta da öyleydim. Bir şeyler yapmayı seviyorum. Balık tutmayı çok severim, balığa çıkmayı çok severim.

AİLE HAYATI

Biz üç kardeşiz. Ablam Bolu Hazır Betonda finans müdürü. Abim Bolu Çimento Fabrikasında Güvenlik Vardiya Amiri. Babam 2002 yılının Ocak ayında rahmetli oldu. Annem ev hanımı. 2017 yılında aşık olduğum kadın Özge Aybatan ile evlendim. 7 ay önce dünyalar güzeli kızımızı, Yağmur'u kucağımıza aldık. Allah bozmasın çok mutlu bir aile hayatımız var. Şu an hala yazları köye gideriz, kışın Yaşamkent’te oturuyoruz.

İŞ HAYATI

Okulda arkadaş ilişkilerim çok iyiydi. Şu an bile ilkokul arkadaşlarımla hala görüşürüm. Sıcak bir insanım. Çocukken haşarıydım, herkes söyler. Çok girişken olduğum için haşarı olduğum doğrudur. Çocukluk hayatımda, okul hayatımda başarılıydım. Takdir Teşekkür belgelerim hala durur. Liseyi bitirene kadar böyle devam etti. Liseden sonra bir hayatım olmadı. 16 yaşından beri çalışıyorum. İş hayatına Merve Ticaret diye bir işyerinde başladım. Onun öncesinde, babamın hastalığı döneminde iki sene berber çıraklığı yaptım. Sonra Merve Ticarete başladım, ilk iş hayatım orada başladı. Berberi saymıyorum. Çünkü amcaoğullarımın yanında harçlık usulü çalıştım. Deprem olana kadar Merve Ticarette bir yıl çalıştım. Depremden sonra, Burger King adıyla bilinen TAB Gıda Şirketleri var, orada servis ekspertlik yaptım askere gidene kadar. Askerliğimi, acemiliği Balıkesir’de yaptım. Sonra usta birliğim Bitlis Tatvan’a çıktı. Bu sırada bir şans, Burger King’in etkisiyle, Bitlis'ten Elazığ Orduevine atandım. Orduevinde 13 ay askerlik yaptım. Askerliği bitirip geldikten sonra Burger King’de müdür yardımcısı olarak başladım. Oranın bir geleceği olmadığı için ve kendimi kanıtlayamadığım için ayrıldım. 2005 yılının Eylül ayında, biraz daha sağlam iş olduğu için Arçelik Fabrikasına girdim. Arçelik’te 9 sene 9 ay çalıştım. Çalışırken de boş durmadım, firmalarla al sat yapıyordum. Ürün satışı yapıyordum. İnternet üzerinden satış yapıyordum. Artık gerçekten bir şeylerin olmayacağını, ticarete atılmam gerektiğini anladım ve kendi işimi kurmaya karar verdim. İşi az çok biliyordum. Ne yapabilirim, iş imkanı nerede? Derken bu bölgede çiçekçi olmadığı için bu iş olur dedim. Doğup büyüdüğüm köyün alt tarafında bir yerleşim alanı var ve ben burada iş yapmalıydım. O yüzden burayı seçtim. İşimi de burada kurdum. Allah bana nasip etti, iki hafta içinde 2015 3 Mart’ta dükkanımı açtım. Ümit Çiçek Evi ve Organizasyonu kurdum. Şu anda da hala işletmekteyim. 2015’ten bu yana hala artan bir potansiyelle devam etmekteyim.

STK’LAR VE SİYASET

Şu an Terziler Odası Bolu İl Yönetimindeyim. Terziler Odasına da çevresi geniş bir üye istediler. Benim çevrem de gayet geniş, dürüst insanlarla çalıştığım için. Terziler Odası il yönetiminde de ilk seçimi Ahmet Yoltaş’a karşı büyük bir seçim olmasına rağmen çok şükür kazandık. Bolu Genç İşadamları Derneğine girdim, üye olarak orada da il yönetimindeyim. Şu anda da Yaşamkent Mahallesine muhtar adayıyım. Kendi bulunduğum bölge, çocukluğumun geçtiği yer. Şu an betonlaşsa da orada benim soğan patates sulamışlığım da vardır. O zaman oralarda, kanal kenarına yüzmeye, tarlalara patates sulamaya giderdik. Ben şu an buraya hizmet etmek istiyorum. Bir yerde kalmak, hiçbir zaman başarı getirmez, bir şeyler yapmak gerekir. Bolu’ya faydalı olmak için böyle girişimlerde bulunmam gerekiyordu, bunu ilk başlangıcının da muhtarlık olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Yaşamkent Mahalle’sine muhtar adayıyım. 

HOBİLERİ

Yüzmeyi çok severim. Çocukluğum İzmit Körfez’de geçti. Yüzmeyi orada öğrendim. Yüzmeyi öğrenmem de şöyle oldu; abim beni sandaldan attı, yüzmeyi öyle öğrendim. Yüzmeyi çok severim. Ve hafta sonu boşluk buldukça, Akçakoca'ya, Karaçayır'a, üniversitenin havuzuna giderim, mutlaka su olan bir yere kaçarım. Yüzmenin yanında balık tutmayı da severim. Ava önceden merakım vardı ama babam rahmetli olduktan sonra ava gitmemeye başladım. Bazı şeyler büyüklerle güzel oluyordu. Şu anda yayla evim var, yayla evime gidiyorum. Aileme çok bağlıyım, onlarla vakit geçirmeyi çok fazla severim.  Dükkanımda vakit geçiriyorum, dükkanım benim hayatım, benim ekmek kapım. İşimi çok seviyorum. Bugüne kadar tatmadığım duyguları bana tattırdı. Bir şeyler yapmak güzel, bir şeyleri ortaya çıkartmak güzel, insanların beğenisine sunmak daha da güzel. Böyle mutlu oluyorsunuz. Küçük şeylerden mutlu olan insanım.

BEKLENTİLERİ

Her şeyden önce sağlık beklerim hayattan. Çok şükür, ticarete atıldım, bir dükkanım var. İşlerimi büyütüp, ihalelere girmek istiyorum. Karayolları ve belediyelerin peyzaj ihaleleri oluyor. Büyük villaların, villakentlerin ihaleleri oluyor. Bu ihalelere girmek en büyük hedefim. Siyasi kanat seçmek zorunda değilim. O parti bu parti değil de, gerçekten vatana, Bolu’ya hizmet eden bir insan olmak daha ön plandadır. Diğerleri mutlaka olacaktır. Ama zamanı geldiğinde doğru kararlarla olacaktır. Bir şeyleri yapmak istiyorsan, önce kendin bir başarı göstereceksin ki, insanlar seni bünyesine katabilsin. Geleceğe yönelik aklımda şu kesinlikle var; Bolu’nun en büyük hizmet vermesi gereken yer belediye. Belediye meclis üyeliğini bu dönem de düşündüm ama kendimi kanıtladıktan sonra. Kendimi kanıtlamadıktan sonra kimse benim bir şeyler kanıtladığımı görmeden kesinlikle bunu yapmayacağım. İnsanlara gidip, ben bir şeyler yapıyorum demektense, insanların sen bunları yaptın, biz bunu gördük, sen bize katılır mısın? Demeleri benim hoşuma gidiyor. Ben bunu yapmak istiyorum.