Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Sercan SABAH

20772 görüntüleme

SERCAN SABAH (İş Adamı)


Doğum: 01.11.1983 / Bolu

Okul: İlkokul-Ortaokul-Lise Bolu, Lisans terk...

Bulunduğu Görevler: Bolu Genç İş Adamları Derneği üyesi

 

1983 Bolu doğumlu olan, iş hayatına İstanbul'da devam etmesine rağmen Bolu'dan kopmayan genç iş adamı Sercan Sabah hayat hikayesini şöyle özetledi;

ÇOCUKLUK HAYATI

1 Kasım 1983 yılında Bolu'da doğdum. Gazipaşa Ortaokulunda okuduktan sonra Bolu Lisesinde eğitimimi tamamladım. Çocukluk hayatım Bolu'nun Karaçayır mahallesinde ve Akçaalan köyünde geçti. Köy hayatı çok eğlenceliydi. Yazları arkadaşlarımla beraber Abant deresinden çıkmazdık. Ağaçların üzerinde gezerdik. Her çocuk gibi futbol oynamaktan çok keyif alırdık. Çok mutlu bir çocukluğum oldu. Hayatın zorluklarını  küçük yaşta görsün, bilsin düşüncesi her babada vardır.Ben de babamın isteğiyle ortaokul dönemimde 1 ay kadar bir süre, Organize Sanayide plastik kapak imalatı yapan bir firmada çalıştım. Benim için güzel bir deneyim olmuştu.


AİLE HAYATI

İki kardeşiz. Ablam evli ve ikiz çocukları var. Annem ev hanımı, babam eski iş adamlarından Şaban Sabah, uluslararası nakliyecilik ile uğraşırdı. 

İŞ HAYATI

İş hayatıma 2007 yılında, babamın yanında yönetici olarak başladım. 2011 yılına kadar bu pozisyonda çalıştım. 2011 yılında kendi hayallerim için aile şirketimizden ayrılarak İstanbul'a gittim. İstanbul'a gittiğim yıllarda babamın iflas haberini aldım. Şirketin resmi ortağı olduğum için borçlardan da yükümlüydüm. İstanbul'da uluslararası nakliye alanında başvurduğum hiçbir firma borçlarımdan dolayı beni kabul etmedi. Daha sonra satış pazarlama olarak plastik hammadde ithalatı yapan bir firmada işe başladım. Buradaki başarımdan dolayı kısa bir süre sonra pazarlama müdürü oldum. Aynı zamanda birkaç firmadan ortaklık teklifi alıyordum. Sevdiğim iş adamı ağabeylerimden biri iş ortaklığı için beni davet etti ve 2015 yılında beraber  plastik hammadde ithalatı yapmaya başladık. Kısa zamanda kendimize ciddi bir pazar ağı oluşturduk, yaklaşık 15 farklı ülkeden plastik hammadde ithalatı yapıyoruz. Daha sonra ikinci bir iş kolu ve yatırımı olarak Amerika'da bir şirket kurarak oraya ihracata başladık. Üçüncü bir sektör olarak da İran'dan gıda ithalatı yapmaya başladık ve şu an 3 ayrı sektör, 3 ayrı şirkette faaliyet göstermekteyim.


HOBİLERİ

Gezmeyi ve yeni kültürler öğrenmeyi severim. Galatasaraylıyım, maçlarını seyretmekten keyif alıyorum. Yeni fikir ve projeler üretmeyi seviyorum. İşlerim gereği dünya ekonomisini yakından takip ediyorum.


HEDEFLERİ

Şirketlerimi global pazarda daha ileri noktaya taşımayı hedefliyorum. Ve tabi ki doğup büyüdüğüm kente, Bolu'ya yatırımlar yapmak istiyorum.