Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Osman KAYIŞOĞLU

18640 görüntüleme

Osman KAYIŞOĞLU (İşadamı-Kayışoğlu Vinç Sahibi)

 

Doğum: 05 Ocak 1961 Kayseri

Okul: Ankara İskitler İlkokulu, Ortaokul terk…

Meslek: İşadamı

Bulunduğu görevler: Bir dönem MHP Yönetim Kurulu üyeliği, Bir dönem Boluspor’da hem Genel Kaptanlık hem İkinci Başkanlık…

 

O, HERKESİN OSMAN ABİSİ

 

1961 yılında Kayseri’de dünyaya geldi…

İlkokuldan sonra okuyamadı, 13 yaşında babasının yanında başladı iş hayatına…

1976 senesinde Bolu’ya yerleşti ailesiyle. Araç kurtarma işini ilk onlar yaptı Bolu’da…

Kardeşlerinin hepsi aynı işi yapıyor ama hepsi başka illerde…

Çocukluğu hep çalışarak geçti, 1983 yılında Yasemin hanımla evlendi yine çalışmaya deva etti…

Abilerinden ayrıldıktan sonra Bolu’da kendisi devam etti bu işe. Sadece ceketi vardı, bu seviyelere kadar geldi…

Bir dönem MHP yönetiminde yer aldı. Boluspor’da hem Genel Kaptanlık hem de ikinci başkan olarak görev aldı…

Şimdi yönetimlerde yer almasa da Boluspor’a desteği her zaman devam ediyor…

Eşinden başka kimseyle vakit geçirmeyi sevmiyor…

Bir de parayı sevmiyor…

Bolu’nun başarılı işadamlarından, herkes tarafından sevilen ve saygı duyulan Osman Kayışoğlu’nun hayat hikayesi…

 

5 Ocak 1961 yılında Kayseri’de doğdu Osman Kayışoğlu. Ankara’da büyüdü. İlkokulu Ankara İskitler İlkokulunda okudu. Ortaokul terk. Sonra iş hayatı başladı 13 yaşında. Sonrasını şöyle özetledi Osman Kayışoğlu;

1976 YILINDA BOLU’YA GELDİ

13 yaşında Ankara İskitler Büyük Sanayi Sitesinde babamın yanındaydık. 2 sene sonra 1976 senesinde Bolu’ya yerleştik. Bolu’ya geldiğimde Bolu’nun nüfusu, merkez 4 bin 500 geneli 19 bin idi. Bugün 300 küsür bin geneli, merkez olarak da 160 bin civarında bildiğim kadarıyla. Bizim geldiğimizde Bolu’da ne fabrika, ne başka bir şey, hiçbir şey yoktu. Biz 24 saat, buradan başlıyorduk İstanbul, Kastamonu, her tarafa kazaya gidiyorduk. Vinçci olarak araba çekme işi olarak 1970’li yıllarda ilk biz vardık. Ben kendim gelmiştim, sonra büyüklerim geldi, sonra Düzce’yi açtık, Bolu, Düzce, Yeniçağa, bizim yazıhaneler vardı. 3 sene araba içinde yattım ben. 14 – 15 yaşında bu işe başladım, İstanbul, Ankara gidip geliyorum arabayla. O zaman, imkansızlıklar, yerin yok yurdun yok. Şu anki Sigorta Kurumunun karşısındaki binanın olduğu yer boş araziydi, ilk geldiğimizde biz oraya yazıhane olarak yaptık. Zorlukları gördük. Sonra Bolu’ya Arçelik geldi, başka da bir şey yoktu.

1983’TE EVLENDİ

Benim babam araba parçacısıydı, hurdacıydı. Hurdacıların belli bir indir, bindir işleri olurdu. Bizde de çoktu. Biz 7 kardeşiz, 6 oğlan bir kız, hepimiz bu işin içindeyiz. Şimdi şu an, git, İstanbul, Afyon, Antalya, Kayseri her tarafta var bizim işyerimiz. Bolu’da tek Kayışoğlu olarak ben varım. Ama diğerleri dağınık, başka yerlerde. Çocukluğum hep çalışarak geçti. 1983’e kadar çalışarak geçti. 1983’te Yasemin Hanım’la evlendik. Çalışma hayatı yine devam etti. Bir haftalık evli iken, İran’a gidiyorduk, tır vardı bir de, tırla yük taşıyorduk.

2000 YILINDA KENDİ DEVAM ETMEYE KARAR VERDİ

Aile içi ortaklığımız vardı, en ufakları olduğumuzdan, biz büyük darbe yedik. Büyükler Düzce’de büyüdüler, biz burada kendi yağımızla kavrulduk, ortaklıktan ayrıldık, bir kuruş almadan ayrıldım. Burada Orman Parkının yanında sadece ceketim vardı 2000’de. Başka hiçbir şeyim yoktu. Ceketi giydim geldim, bir başladım, o başlamadan bu seviyeye geldim. 

AİLE HAYATI

1983 senesinde biz evlendik, Bolu’ya yerleştik, eşimle. 1984 ve 1985 doğumlu iki çocuğum var. Biri Okan biri Eda, aralarında bir yaş var. Şu anda kızım evli, bir tane torunum var 12 yaşında.

SİYASET VE BOLUSPOR

MHP’de yönetimde kaldım. Siyaset bizim iş hayatında olduğumuz için siyaset işten dolayı zor geliyor ama görüşümüz her zaman bellidir. Hala da aynıdır, hiç değişmez. 2013 – 2014 senelerinde MHP’deydik. Zaten benim geçmem, 2004’lerde oldu. O zaman da yönetime almışlardı. 15 – 16 sene Boluspor’da hem genel kaptanlık, hem ikinci başkanlık yaptım. Son iki senedir de yönetimlerde falan yokum ama desteğim sürüyor. Anılarım hep Boluspor’la ilgilidir. Başka hiçbir anım yok. Ama hep Boluspor Boluspor. Taraftar da iyi bilir bizi, Yarenler olsun, 14 olsun, o zamanki grup. O zaman tam bir aileydik. Eskiden bizdeki seyirci ile olan sıcaklığı Boluspor yakalayamadı. Ne o yönetimi yakalayabildi, ne o sıcaklığı yakalayabildi.

Biz bir araba çekmeye geldiğimizde Yeniçağa’ya, bizde Ankara’da 7 kardeş, kalabalık olduğumuzdan o zaman da şimdi çalışmazsan, ya kardeş kavgasına gireceksin sağ-sol, o zaman meşhurdu. Biz de sanayi çocuğuyuz, sanayide büyüdük. Daha doğrusu ben oradan kaçtım. Babam benim bir ay sonra burada olduğumu öğrendi. Ondan sonra buraya geldi, biz burada kalacağız, dedim babam da müsaade etti. O kalmayla bütün sülalem buraya geldi. Başlangıç bendim. 

BOLUSPOR SEVGİSİ

Boluspor sevgisine gelince, ben ta 1970’li yıllardan beri Boluspor’u takip ederim. Maçlarına çok gittim. Eski 1. Ligde iken Boluspor kendim Galatasaraylı olmama rağmen Boluspor – Galatasaray maçında her zaman Bolu’yu tutmuşumdur, bunu herkes bilir. Ben Boluspor’dan başka takım tutmam, bir de aşırı Galatasaraylıyım ama Bolu bende önde gelir. Yönetime girdiğimizde Mehmet İnceayan zamanıydı, 1999 – 2000. Dediler yönetime alacağız, biz hep dışarda olalım dedik ama bir anda içerde bulduk. O başlayışla, Yener Bandakçıoğlu olsun, Çarıkcı olsun, biz aynı yönetimde Çarıkcı ile idareciydik. Boluspor’da başkanlık yapacak yine de Çarıkcı derim başka demem. Bu işi yürütecek adam o. Ama şampiyon yapar, ama yapmaz, bu işi bilenlerden biri Necip’tir. Borcu sevmez Necip, Necip Boluspor’u borçlandırmaz. Hiçbir zaman yapmaz, son iki sene ne yaptı onu bilemem ama işi zor. Necip’in işi zor. Taraftar kızıyor, Necip şampiyon yapmak istemiyor diyor. Necip’in elinde olsa, şampiyon yapmak istemez mi? Boluspor, ilk bir ikiye gelsin, son bir iki hafta yine Boluspor’u şampiyon yapmazlar. Zamanında gördük, Unakıtan zamanını biliyor herkes. Eskişehir Bolu maçını herkes biliyor daha dakika olmadan kırmızı kart yedik. Biz, Semerci zamanında bu takım şampiyon olur dedim. Ligin en çok gol atan takımı Boluspor’du, son 7 hafta bir tane gol atamadık. Son 7 haftaya kadar da hep birinciydik, 7 haftada ne oldu? Siyasiler girdi, o girdi bu girdi, her şey bitti. Semerci zamanına iyi bakın son zamana kadar hep birinciydik, o senenin en çok gol atan takımı da Boluspor’du, son 7 haftada biz puan alamadık. 

EŞİYLE VAKİT GEÇİRMEYİ SEVİYOR

Ben eşimden başkasıyla zaman geçirmem. Hafta sonları kafa dinlemek için müzik dinlemeye gideriz. Bu yaştan sonra nereye gidelim. Gençliğimiz çok hızlı geçti. Zaman bu kadar nasıl hızlı geçti ben de anlayamadım. Gençliğimde futbol maçlarını takip ederdim. Gençliğin verdiği şeyle görmek istediğim her yere giderdim. Hanım bana müsaade ediyordu, serbesttik, her yere gidiyorduk. Boluspor iş hayatımı baya etkiledi. Cuma’dan gidiyorduk Bolsupor’la, işi gücü bırakıyorduk. İşe bakacak burada kimse kalmıyordu. Okan da liseden sonra başladı. Bizde tek olduğu için onu fazla yormuyoruz.

BEKLENTİLERİ

Hayata benim şu anki bakış açım; ilerisi için, kendim için hiçbir şey istemiyorum, çocuğum torunum için isterim. Türkiye’mizin iyi olmasını isterim. Her taraftan, dış güçlerden gelenlerle Türkiye’nin hali belli. Şu andaki sıkıntılar belli, ne olacağı belli değil. Bizim yaşayacağımız zaten Allah’a kalmış, ne olacağını bilemezsin ama ben ilerisini düşünürüm. Ben torunumu düşünüyorum 12 yaşında 20 sene sonra ne yapacak? Türkiye ne hale gelecek. İyi olmasını isterim. Ben kendi şahsım adına konuşayım, önce vatan, bayrak. Ne derseniz deyin, önce vatan, sonra bayrak. Onun için Allah devletimize zeval vermesin, büyük oyunlar dönüyor, ama bunun üstesinden geleceğine inanıyorum. Oğlum Okan’ın şu anki görüşleri zamanında bizde de vardı. Beni Türkiye’deki bütün arabacılar, olsun, vinçciler olsun hepsi bilir beni, tanırlar. Türkiye geneli bilir. Benim makinelerim ufaktır, millette devasa makineler var. Bugün 8 milyon Euro’ya, 10 milyon Euro’ya, makine var. Türk Parası ile 60 milyona denk gelir. O 60 milyonluk makineyi yürütmek için arkasında da 15 tane tır yürüteceksin. Bizde bunlar yok ama bizdeki Kayışoğlu ismi onların 10 katıdır. Ben yaptığım zaman bunların hiçbiri piyasada yoktu. Ama bizim anadan yok, babadan yok. Şimdi bakıyorsun, benim akrabalarım var, adam vinç alıyor, vinç alırken, babasının Ankara’da 50 tane yeri var. Bir tane yerini satıyor, 20 – 25 milyon dolara gidiyor onla makine alıyor, bizde o imkan yok. Ama ben işimin de aşığıyım o da ayrı mesele. Şu an bile büyük işlere kendim giderim. Severim de yapmayı. Ben buraya gelirim, iş olduğu zaman çocuklarla zor olacak, kendim giderim. Başlarına gider, organizesini yaparım.

ESKİDEN HIRSLIYDI, PARAYI HİÇ SEVMEDİ

Eskiden bende hırs vardı, hırsı unuttum, iyi bir şey olmadığını öğrendim. Hırs kendini bitirir. Parayı herkes sever, ama bir tek ben sevmem. Hakikaten sevmem. Para olmadan bir şey olur mu? Olmuyor ama ben yine de sevmem. Kazanayım hırsını ben hep bitirdim. Çocuklara da bunu söylüyorum. Para hırsınız olmasın. Sağlıklı ol, mutlu ol, hayatını yaşa. Örf adetlerine uy Türkiye’nin, senden büyük adam olmaz. Aç kalmazsın, açıkta kalmazsın. Bugün 5 milyon Suriyeliyi getirdiler, onlar aç kalmadı da ben mi aç kalacağım.