Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Muzaffer BİLİCİ

16748 görüntüleme

Muzaffer BİLİCİ (Bolu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı)

Doğum:1961/Mudurnu- Bolu

Okul: Mudurnu Cumhuriyet İlkokulu, Mudurnu Çok Programlı Lise

Bulunduğu Görevler: Bolu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı, Türk Hava Kurumu Mudurnu Şubesi Başkanlığı, Mudurnu Ziraat Odası Meclis Üyeliği, Kızılay Yönetim Kurulu Üyeliği

Bolu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Muzaffer Bilici hayat hikayesini şöyle özetledi;

EĞİTİM HAYATI

1961 Mudurnu doğumluyum. Evliyim, iki tane çocuğum var. İkisi de kız biri evli biri de lise ikide okuyor. İlkokulu Mudurnu Cumhuriyet İlkokulunda okudum, ortaokulu ve liseyi Mudurnu Çok Programlı Lisesinde okudum. Daha sonra 1978 ve 1979 yılında bir dönem öğretmen vekilliği yaptım. Askere gittim, askerden geldikten sonra da Türk Hava Kurumu Mudurnu Şubesinde sayman olarak göreve başladım. Yaklaşık 33 yıl görev yaptıktan sonra emekli oldum.

STK HAYATI

Bir sürü sivil toplum örgütlerinde görev yaptım. Şu an hala Mudurnu Ziraat Odası Meclis üyeliğim var. Kızılay’da yönetim kurulu üyeliği yaptım. Şu an da Türk Hava Kurumu Mudurnu Şubesi başkanlığını yapıyorum. 2002 yılında Mudurnu’da ilçe merkezinde kooperatif kurduk. Bununla beraber hayvancılığa da adım atmış oldum. Kooperatifte çeşitli projelerle oradaki köyün kalkınması için sütün toplanıp değerlendirilmesi gibi hayvan alımı satımı gibi işlerle kooperatifimizin işlerini yürütmeye çalıştık. Kendimiz hayvancılığa başlayınca 2004 yılında Bolu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye olduk. Bu üyeliğin devamında da 2007 yılında yapılan seçimde yönetim kurulu üyeliğine gelerek, 2008 yılında da yönetim kurulu başkanı olarak şu günümüze kadar geldik.

SİYASİ HAYATI

58 yaşından sonra hedefiniz olmaz. Örnek vereyim, siyasi hayatımdan da bahsetmek isterim. Ben siyaset hayatıma Cumhuriyet Halk Partisi ile başladım, 2009 yılına kadar da Cumhuriyet Halk Partisinden belediye meclis üyesi olarak görev yaptım. 2009 yılında belediye başkanlığı ile birlikte yine yerel seçimlere girdik ve belediyeyi AK Partiden aldık. 6 ay birlikte çalışma sonrasında rahat çalışamıyorum şeklindeki bir ifade ile biz belediye başkanıyla ters düştük. Ayrılarak 2010 yılında Adalet ve Kalkınma Partisine geçerek orada meclis üyeliğime devam ettim. Şu anda da AK Parti Mudurnu İlçe Yönetim Kurulu üyesi olarak devam ediyorum. Bundan sonraki hedefler ne olur onu bilemiyorum. 

AİLE HAYATI

Eşimle 1991 yılında evlendim. Eşim Düzceli. Biz 3 kardeşiz, annem yanımızda, babam 1980 yılında ben 19 yaşımda iken vefat etti. Kardeşlerimi büyütme sorumluluğu ile bugüne kadar geldim. Onlar da evliler İstanbul’da yaşıyorlar. Annem bizim yanımızda durur. Sağlığı yerinde, yanımızda düzenimiz böyle.

HOBİLERİ

Sportif bir geçmişim olduğu için futbolla oldukça ilgiliyim. Lise yıllarından başlayarak, Mudurnuspor amatörde uzun yıllar oynadım. Askere gidinceye kadar. Sportif konularda aktifim. Yaşım olmasına rağmen şu an bile yaparım. Sigara kullanmıyorum. Onun da bir etkisi olabilir. Bana 24 saat futbol deyin ben izlerim. Benim cumartesi pazarım öyle geçer. Fanatik bir taraftar değilim, sporu spor için seyrederim. Hafta sonları çiftlik varken, çiftlik hayatı ile geçiyordu, şimdi hayvan sayısını azalttık. Etin ve sütün para etmediği dönemde büyük hayvancılık yapıyorduk. Ben günlük 800 litre süt veriyordum. Et ve süt ile yem arasındaki dengesizlik bizi sıkıntıya soktu. 2009 yılında süt inekçiliğini bırakıp besiciliğe döndüm. Hayvan getirdik, angus besi hayvanı getirdik, ama onlardan da günün şartlarına göre para kazanmamız mümkün değildi. Fiyat istikrarı olmadığı için iniş çıkışlar vardı. Şu an pasif düzeyde hayvancılık yapıyorum. Onu da köyde yürütüyorum.

BOLU İLİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ

Mudurnu’da damızlık birliği üye sayısı Bolu Merkez’den, Gerede’den, Göynük’ten, Seben’den daha fazla. Mudurnu’da 500 üyemiz, Bolu Merkezde 300 üyemiz var. O üyelerin sorunları ve sıkıntılarına cevap vermek gerekiyordu.  Bu yüzden beni önder lider buldukları için, yönetim kurulu üyeliği için girişimde bulunduk o dönemde, mevcut yönetim beni yönetime alacaktı ama biz iki kişi girmek isteriz dedik almayız dediler. Biz de dedik ki kendi başımızın çaresine bakarız ve aday olduk. Bunun sonucunda da başarılı olduk, o günden bugüne üç sefer seçime girdik. Üçünden de başarılı bir şekilde çıktık. Karşımızda rakip bile yok.