Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Mehmet MUTLU

21591 görüntüleme

Mehmet MUTLU (Mutlu Ambalaj ve Azra Çiçekçilik İşletme Sahibi))

Doğum: 27 Aralık 1982 Ankara

Okul: Bolu Cumhuriyet İlkokulu, Bolu 50. Yıl Ortaokulu, Anadolu Teknik Lisesi Elektrik Bölümü, AİBÜ Bolu Meslek Yüksekokulu Endüstri ve Elektronik Bölümü mezunu…

Meslek: Esnaf

ANI YAŞIYOR, ‘MUTLU’ OLUYOR

Haylaz geçen çocukluk yıllarında bile ‘doktor yada avukat olacağım’ diyerek hayal kurmadı, ticaretle uğraşma hayali vardı, geçte olsa bu hayalini gerçekleştirdi…

Anne ve babasının tek evladı olarak her zaman babasını örnek aldı…

Önce çiçekçilik işine girdi, ardından kolonyalı mendil ve stick şeker imalatına başladı, bir bir hayallerini gerçekleştirdi…

Şimdiki amacı iş yerini kurumsallaştırmak…

Eymen Ersin ve Azra ismini verdiği çocuklarıyla vakit geçirmek dışında fırsat buldukça balık tutmaya gidiyor…

Ve anı yaşamayı seviyor, onun için de ‘mutlu’ oluyor…

Bolu’nun genç ve başarılı esnaflarından Azra Çiçekçilik ve Mutlu Ambalaj İşletme Sahibi Mehmet Mutlu’nun hayat hikayesi…

27 Aralık 1982 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Mehmet Mutlu,  yaklaşık beş yıldır çiçekçilik sektöründe ve en büyük hayali olan ticaretle uğraşıyor. Mehmet Mutlu, aile hayatından, okul hayatına, iş hayatına varıncaya kadar hayat hikayesini şöyle özetliyor;  

OKUL HAYATI

Ben Sümer Mahallesinde büyüdüm yetiştim, lise yıllarımın sonuna kadar oradaydım. Çocukluk hayatım biraz haylazca geçti. İlkokulu Sümer Mahallesi Cumhuriyet İlkokulunda okudum. Ortaokulu 50. Yıl Ortaokulunda tamamladım. Liseyi, teknik lise elektrik bölümünden mezun olarak bitirdim. Üniversiteyi de meslek yüksekokulunda okudum, Bolu Meslek Yüksekokulu Endüstriyel Elektronik bölümü mezunuyum. 

HAYALİ HEP TİCARETTİ

Benim çocukluktan beri tek hayalim ticaretti. Yaptığım işin mesleğimle uzaktan yakından alakası olmayan bir iş. Hep ticaret yapmak istedim, diğer çocuklar gibi doktor olacağım, avukat olacağım diye bir hayal kurmadım, sadece ticaret, mutlaka ticaret yapacağım diyordum. İnsanların hayalleri bir tarafa odaklandığında diğer önüne gelen fırsatları değerlendirmiyor. Ben de değerlendirmedim zaten. Sonunda ticarete beş yıl önce başladım. Çiçekçilikle sektöre atıldım.

BELKİ DE RİSK ALDI

Birini görüp de, özendiğim olmadı. İçimden hep ticaret geldi. Paranın ticarette iyi kazanılabileceğini düşündüm. O yüzden ticareti seçtim. O yüzden memnunum mesleğimden, özellikle çiçekçilik mesleğimden memnunum. Kendi dükkanımı açtım. Çiçekçilikle başladım, daha sonra hayalim olan yaklaşık 8 – 10 yıldır düşündüğüm ıslak mendil işine girdim. Bunların hepsini sıfırdan yaptım. İlk başta ıslak mendil makinemi aldım. Makine hakkında hiçbir fikrim yok. Buraya geldikten sonra bir sene onla uğraştım. Ondan sonra stick şeker makinesini aldım. Sonra da baskıyı aldım. Şu an da hayatıma böyle devam ediyorum.

AİLE HAYATI

Annemin ismi Nevin, Babamın ismi Ersin. Babam işçi emeklisi. Ailenin tek çocuğuyum.

HEP BABASINI ÖRNEK ALDI

Ben hayatımda hep babamı örnek aldım. Benim babam, hayatımdaki idolümdür diyebilirim. Ayağını hep yorganına göre uzatan bir adam. O işçi emeklisi, ben ticaret yapıyorum. Tek anlaşamadığımız nokta bu olsa da hayatım boyunca hep babama özendim. Babam hep benim hayalimdeki doğru dürüst adam. Ben hep babam gibi olmak istedim. Babam ticarete girdiğimde çok destek oldu. Kendisi maaşlı çalışan olmasına rağmen, bu riske girmemi ben istediğim için göze almamı sağladı. Şu anda en büyük desteğim de o.

BOLU’DA İLKLERİ YAPTI

Ben endüstriyel elektronik bitirdim ama mesleğimle alakalı işe sahip değilim. Çiçekçi yanında işe girdikten sonra mesleği çok sevdim. Çiçekle uğraşıyorsun, ruhun dinleniyor. Çiçekçiliği çok severek geldim ama insanın hayalleri vardır kafasında, bir hayalimi de gerçekleştirmek için çiçekçilikle başladım, sonra her şey kendiliğinden geldi. Makine aldık, sonra farklı farklı kollara saldırarak böyle makineler almak nasip oldu. Şu an alacak verecek hiçbir şey kalmadı. Hayallerimize ulaştık. Şu anki amacım sadece bu işyerini kurumsallaştırmak. Artık ismimiz de duyuldu, sadece kurumsallaştırma kaldı. İşimizi layıkıyla yapmaya çalışıyoruz.

AİLESİ ONUN HERŞEYİ

Evliyim, iki çocuğum var. Eşimle iki sene oldu evleneli. 2014 yılının Haziran ayının 15’inde dünya evine girdik. 2017 yılının 21 Temmuz’unda oğlum Eymen Ersin dünyaya geldi. Bir de kız çocuğum oldu, onun adını da Azra koyduk. Dükkanımızın ismi, sevdiğimiz bir isim.

BALIK TUTMAYI SEVİYOR

En büyük hobim balık tutmak. İşyerinden fırsat buldukça balık tutmak. Bizim tatilimiz yok. Cumartesi Pazar yok, her halükarda işimize gelmek zorundayız. Ama elimden geldiği kadar, hafta içi iki günde bir olmak kaydıyla, saat beşe kadar dükkanda bekleyip, bütün işi halledip, doğru balığa giderim. Ortalama sekize dokuza kadar. En büyük stres atma kaynağım o. O da babadan gelen bir şey. Çocuklarımla vakit geçirmek birinci hobim oldu, balıktan önce geldi. İkinci, balık tutmayı çok severim. Kamp kurmayı, dağları, severim. Genelde balık kampına gideriz, bir gün önceden gider orada kalırız. Ticaretle uğraşan insan için biraz sosyal hayat zor. Ben tutup da iki üç gün bir yere tatile gidemiyorum mesela.

ASKERLİK HAYATI

Askerliğim herkesin askerliği gibi geçti. Ekstra bir durum olmadı fazla sıkıntı çekmedim. 2006’da gittim, aynı yerde kalmak kaydıyla, 2008 yılında Bolu’ya dönüş yaptım.

NELERDEN MUTLU OLUR?

Hayattaki en büyük mutluluğum Eymen Ersin’in dünyaya gelmesi oldu. Kızım Azra’nın dünyaya gelmesi onları zaten unutamıyorum. Elimden geldiği kadar mutlu olmaya çalışıyorum ama şu anım da çok mutludur diyebileceğim bir şey yok. Sıradan şeylerden, herkesin mutlu olduğu şeylerden de mutlu olurum.

KORKULARI

Hayata dair korkularım yok. Kadere inanan bir insanım. Bunlardan kaçmanın da anlamı yok. İnsan elbette bilmediği şeylerden korkar. Ölümden, korkarız mesela. Her insan korkar, sadece ben değil. Her insan gibi korkularım var ama abartılı değil. Ama hayata dair dersen, hayata dair hiçbir korkum yok. Sadece, her güne şükrederek, önümüzdeki senenin planını yapmadan gidiyorum. Yaşadığım her güne şükrediyorum, plan yaparak gitmiyorum anı yaşıyorum. Ama yüksek seviyede değil. Ben ne nasip olduysa onu yapacağım. Bir zaman vermiyorum. Bir dakika sonra ölebiliriz, üç dakika sonra kaza geçirebiliriz. Anı yaşamaya çalışıyorum. Anı hakkıyla yaşamaya çalışıyorum.

BEKLENTİLERİ

Ben öncelikle sağlık beklerim. Her şeyin başının sağlık olduğunu düşünen bir adamım. Borç, harç, kavga, huzursuzluk, gürültü, bunların hiçbirini kafaya takan bir adam değilim. Bunların hepsi zamanla çözülür öyle düşünüyorum. Sağlık yerinde olduktan sonra her hangi bir problem yok.

NEDEN BU İŞ?

2008’den önce internetten gördüm, bu iş çok yaygın bir iş değildi. Ben ilk makineyi youtube’da gördüm. Bu nasip bir makine dedim. Bir de Türk icadı. Avantajları çok fazla. Bu işe girerken, millete güvenerek girmedim. Ticaret risktir, riskle girdik ve dedik ki, kurumsal bir yer bağlayacağız.