Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Fatma KUBİLAY

19888 görüntüleme

Fatma KUBİLAY(Avukat)

Doğum: 1967/Bolu-Mudurnu

Okul: Mudurnu Cumhuriyet İlkokulu, Mudurnu Lisesi Ortaokulu, İstanbul Çamlıca Kız Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Meslek: Avukat

Bulunduğu Görevler: Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanlığı

Çok mutlu ve çocuk gibi bir çocukluk geçirdim...

1967 yılında Mudurnu’da doğdum. Ev hanımı bir anne ve memur bir babanın ortanca çocuğuyum. Bir abim ve kız kardeşim var. Abim Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Tarih bölümünden mezun, şu anda Kocaeli Üniversitesi İnkılap Tarihi Kürsüsünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmakta, kardeşim ise Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu mezunu olup, halen hemşire olarak görev yapmakta. Çocukluğum Mudurnu’da geçti. Çok mutlu ve çocuk gibi bir çocukluk geçirdim. Her köşesi ile tarih kokan memleketime Mudurnu’ya deyim yerinde ise aşığım. Baba dedem olan Ahmet Ulusoy Cumhuriyetin en son eğitmenlerinden olup, torunları olarak ondan çok şey öğrendik. Okuma yazma bilmediğimiz halde İstiklal Marşı’nı ve Atatürk’ü eğitmen dedemizden öğrendik. Nurlar içinde yatsın, mekanı cennet olsun. Ev hanımı olmasına rağmen çok okuyan, çok akıllı ve zeki bir kadın olan annemden çok şey öğrendim. Maalesef 2012 yılı şubat ayında hayatımda çok önemli bir yeri olan annemi kaybettim. Mekanı cennet olsun,nurlarda uyusun. Hem annem hem de babam bizleri üniversite okumamız yönünde motive ederek yetiştirdiler.

Eğitim Hayatı

İlkokulu Mudurnu Cumhuriyet İlkokulunda, Ortaokulu Mudurnu Lisesi Ortaokulunda okuduktan sonra İstanbul Çamlıca Kız Lisesini parasız yatılı olarak kazandım ve eğitimime burada devam etmeye karar verdim. Liseyi Çamlıca Kız Lisesinde bitirdim. Gerek İlkokul gerekse Ortaokulda çok başarılı bir öğrencilik hayatından sonra lise yıllarında matematik ve edebiyata yatkın olduğumu, fen bilimleri derslerini çok sevmediğimi anladım. İşte hayatımın dönüm noktası lise yıllarımdaki bu farkındalığım oldu. Üniversite tercihimi de eşit ağırlıkta yapmam gerektiğine karar verdim ve böylece Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim hayatıma devam ettim.  

Meslekte 27 yılımı tamamladım...

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra çok saygı duyduğum ve avukatlık mesleğinde duayen olan, yine o dönem tartışmasız Bolu’nun en ünlü ve başarılı kadın avukatı olan Av.Necla Baltacıoğlu’nun yanında staja başladım. Nurlarda uyusun stajım bittikten sonra bir yıl kadar Necla hanımla birlikte çalıştım.

Daha sonra o dönem Bolu’da avukatlığa başlayan eşim Şirzat Kubilay ile tanıştık ve evlendik. Evlendikten sonra aynı büroda birlikte çalışmaya başladık. Maalesef uzun yıllar mücadele ettiğimiz kalp hastalığına yenik düşen eşimi 2017 yılında kaybettim. Nurlarda uyusun eşi az bulunur büyük bir hukukçu olan eşimle 17 yıl birlikte aynı büroda avukatlık yaptıktan sonra eşimin 2006 yılında Noterliğe geçmesi ile birlikte avukatlık mesleğine tek başıma devam ettim ve halen daha Bolu Barosuna kayıtlı serbest avukat olarak mesleğimi icra etmekteyim. Avukatlığın yanında aktif olarak Arabuluculuk yapmaktayım.Uyuşmazlıkların giderilmesinde Alternatif çözüm yolu olan arabuluculuğun hukuk sistemimize girmesi ile bir dizi eğitim ve sınavdan geçtikten sonda Adalet Bakanlığına bağlı Arabulucular siciline kayıt oldum ve fiilen arabuluculuk yapmaya hak kazandım. Halen hem avukatlık hem arabuluculuk yapmaktayım. Meslekte 27 yılımı tamamladım. Sağlığım el verdiği sürece de mesleğimi yapmaya devam edeceğim. 

Aile Hayatı

İki tane pırıl pırıl erkek evlat annesiyim. Çocuklarım ikisi de üniversite okumaktalar. Allah tüm evlatlarımızın yolunu açık etsin. 

Sıkı bir kadın hakları savunucusuyum...

Mesleğimi icra ederken kadınların çok fazla ezildiğini, erkeklerin izin verdiği kadar yediğini, gezdiğini, konuştuğunu v.s. gördükçe kadın hakları konusunda çalışmalar yapmaya karar verdim. 2012 yılından bu yana Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanlığını yürütüyorum. Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak çok güzel çalışmalara imza attık. 8 mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile 2013-2015 ve 2016 yıllarında üç adet dergi çıkardık. 2015 yılı dergimizi Özgecan Aslan’ın anısına ithaf ettik. Kadına yönelik her tür haksızlığın, şiddetin karşısında durduk, durmaya da devam edeceğiz. Ayrıca Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinde de aktif olarak çalışmaktayım. Türkiye Cumhuriyetinin sıralarını işgal etmiş, üniversite mezunu bir kadın olarak ülkeme borçlu olduğumu hissediyor ve ülkem için her zaman çalışmam gerektiği inanç ve düsturu ile bana gelen her sese cevap vermeye çalışıyorum. Yıl içinde çok yoğun bir şekilde konferans seminer ve sunum davetleri alıyorum. Hiçbirini geriye çevirmeden, bir kişiyi dahi bilgilendirebilirsem, bir kişiye dahi faydalı olabilirsem düşüncesi ile severek, isteyerek adeta koşarak gidiyorum ve sonuçta tatlı bir yorgunluk ve mutlulukla dönüyorum. Hayatımı çok yoğun bir şekilde dolu dolu yaşıyorum.

Türk Milliyetçisiyim...

Çocukluktan itibaren Türk Milliyetçisi olduğum ve bu şekilde yetiştirildiğim için bir dönem MHP Bolu teşkilatında çalıştım. Maalesef ciddi bir rahatsızlık geçirdiğim için sağlık sebepleri ile beş yıl önce istifa etmek zorunda kaldım. Sağlığım düzeldikten sonra da benim için çok değerli olan, hayatımı paylaştığım eşimi kaybetmem sebebi ile bir daha siyasete devam etmedim. Şu anda herhangi bir parti ile fiili bir bağlantım bulunmamaktadır. 

Seyehat etmeyi ve gezmeyi çok severim...

Müzik dinlemeyi, sinemaya, tiyatroya gitmeyi çok severim. Kitap hayatımın olmazsa olmazıdır. Sürekli olarak okumayı, okuduklarımı paylaşmayı çok severim. Ayrıca dost meclislerini de çok severim. Dostlarımla, arkadaşlarımla zaman geçirmek, dertleşmek, gülmek benim hayatımın olmazsa olmazıdır. Dostlar birbirine zaman ayırmalıdır. Yine seyahat etmeyi ve gezmeyi çok severim. En önemli ve en büyük zevklerimdendir. Dünyanın pek çok ülkesini gezip görme fırsatım oldu. Bunun için Allah'a binlerce şükür diyorum. Her ülke ayrı bir kültür ve bizler için ayrı bir deneyim. Yabancı bir ülkeye gittiğinde alışveriş yapmayı tercih etmem. Sadece o ülkeye özgü hatıralık bir şeyler alırım. Zamanımı boşa geçirmeden, o ülkede sindire sindire gezmeyi, hafızama bir şeyler kazımayı tercih ederim. Yine o ülkenin kültürünü tarihini öğrenmeye anlamaya çalışırım. Tur programlarında olmasa dahi o ülkenin ulusal müzesini muhakkak gezmeye çalışırım. Mümkün olduğunca yerel halkla sohbet etmeye, kısa bir süreliğine de olsa hayatlarının içinde olmaya gayret ederim. Yine farklı ülke gezilerinde edindiğim bilgilerimi, gördüğüm olumlu ve olumsuz şeyleri arkadaşlarımla paylaşmayı çok severim. Bence gezmek, farklı ülkelere açılmak dünyanın en güzel şeylerinden biri, herkese tavsiye ederim. Kendimle barışık bir insanımdır. İnsanı, doğayı, hayvanı v.s. severim, kalp kırmamak en büyük düsturlarımdandır. Ayrıca çalışmak, çalışmayı çok severim. Zevkle çalışırım. Mesleğimi de çok seviyor ve severek yapıyorum.

Öncelikle hiçbir iddiam olmadığımı belirtmek istiyorum. Kıramayacağım kişilerden gelen yoğun istek üzerine bazı yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapmaya başladım. Çok yoğun bir tempom olması sebebiyle çok sık olmasa da, köşe yazıları yazmaya devam ediyorum. Yazmayı, okumayı ve okuduklarımı paylaşmayı çok sevdiğimi bir kez daha belirtiyorum.

SON OLARAK bu gün bir kadın avukatsam bunu Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyum. Atamıza sonsuz teşekkürlerimi sunarken saygı ve minnetle anıyorum.