Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Emrah YAMAN

30707 görüntüleme

Emrah YAMAN (Yaman A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı- Karpalas City Hotel & Spa İşletmecisi)

Doğum: 24 Ocak 1987 Bolu

Okul: Milli Egemenlik İlkokulu, Özel Gürtan Ortaokulu, Canip Baysal Lisesi, Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği, Kadir Has Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü.  

Meslek: Turizmci

Bulunduğu görevler: Bolu Off-Road Kulübü Yöneticisi, Bolu Genç İşadamları Derneği Yönetici

O, genç bir girişimci

Aldığı turizm eğitimiyle, aile şirketi bünyesinde kurdukları otel vasıtasıyla Bolu’nun adını turizmle de duyurmaya çalışanlardan...

Turizm alanında gerek yurt dışında, gerek yurt içinde edindiği bütün deneyimleri ve yenilikleri Bolu’da sunmaya çalışıyor…

Yoğun iş temposuna rağmen çok sevdiği doğadan ve off-road tutkusundan vazgeçemiyor…

Babasının en büyük nasihati; “Kimsenin hakkını yeme, kimseye de hakkını yedirme” sözünü kendi felsefesi olarak benimsemiş…

Karpalas City Hotel & Spa kurucularından Emrah Yaman’ın hikâyesi…

Bolu’nun tanınmış ailelerinden, Yaman Ailesinin bir ferdi olan Emrah Yaman, Bolu turizmine kazandırdıkları Karpalas City Hotel & Spa ile adını Bolu dışında da duyurmayı başardı. Başarılı bir okul geçmişi sonrası aile şirketi bünyesindeki otelin işletmeciliğini yürüten Emrah Yaman, Bolu’nun daha geniş kitlelerce adının duyulması için var gücüyle çalışıyor. Emrah Yaman, bu sektöre nasıl girdiğini, hedeflerini ve başarısının sırrını anlattı…

BAŞARILI BİR OKUL DÖNEMİ

24 Ocak 1987 yılında Bolu’da doğdum. İlkokulu Milli Egemenlik İlköğretim Okulunda okudum. Ortaokulu Özel Gürtan Ortaokulunda tamladım. Liseyi ise Bolu Canip Baysal Lisesinde bitirdim.2004 yılında Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümünde eğitimim devam ederken 2007 yılında Kadir Has Üniversitesi Turizm Otel işletmeciliği bölümüne geçiş yaptım. 2009 yılında ise Turizm Otel işletmeciliğini bölüm 4.’sü olarak bitirdim. 2013 yılında Yaman A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildim. 2013 yılının Eylül ayında evlendim. Şuanda 3 aylık bir çocuğum var.

KARPALAS CİTY HOTEL & SPA NE ZAMAN AÇILDI?

2015 yılının sonlarında Karpalas City Hotel & Spa çalışmalarına başladık. 27 Temmuz 2017 yılında Karpalas City Hotel & Spa’yı açtık. Otelimiz 80 oda 160 yatak 970 metre kare toplantı ve organizasyon salonumuz bulunmaktadır. Kristal restoran dediğimiz ikiye bölünebilen 450 metre kare 500 kişi kapasiteli restoranlarımız var. Yeşilçam bistro da ise 150 kişi oturma düzeni ile devam ediyoruz.

DOĞA VE OFF-ROAD TUTKUNU

İş harici sosyal yaşantımda ise off-road yarışları takip etmeye çalışırım. Bolu off-road kulübünün yöneticisiyim. Doğayı çok severim. İşimizle ilgili seyahatlere katılırım. Nisan ayı içerisinde dünyanın her ülkesinden katılımcılarında bulunduğu Riyad ve Dubai fuarlarında stantlar açtık. Turizm sektörüyle alakalı yeni gelişmeleri takip etmeye çalışıyoruz. Yeni açılan otelleri, restoranları ve destinasyonlarını inceliyoruz.  Şehirlerin turizm anlamındaki çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Bolu’da olmayan turizmle alakalı yeni oluşumların öncülüğünü yapmaya çalışıyoruz. Bizim asıl şirket profilimiz elektrik ve inşaat üzerineydi. Biz bunun önceliğini turizme kaydırdık. Elektrik sektöründe toptan ve perakende malzeme satışı yapıyoruz.

33 YILLIK BİR ÖYKÜ

Yaman A.Ş 33 yıllık bir şirkettir. Kurucu babam Mustafa Yaman’dır.  2 erkek kardeşiz. Emirhan Yaman da şirket avukatımızdır. Aynı zamanda şirket ortağımızdır. Ben şirketin otel ve inşaat kısmıyla ilgileniyorum. Elektrik kısmına kurucu başkanımız Mustafa Yaman bakıyor. Biz hep esnaf olarak büyüdük. Gölyüzü’nde showroomda ve fabrikamızda esnaf olarak yetiştirildik. Bizler bu şekilde örf ve adetle büyüdük. Babama hep şunu söylerim. “Baba iş adamı olmayı halen öğrenemedin.” Babam hep esnaftır. Babamın muhasebecisi de satın almacısı da pazarlama personeli de vardır. Yinede Babam her işini kendi yapar ve onlara o şekilde devir eder. Tahsilâtı, mal alımını, sözleşmeleri de kendisi yapar. Biz hep öyle büyüdük. Bu işlerin artık öyle yürümediğini, kurumsallaşmamızın gerektiğini, her kısmın bir sorumlusu olması gerektiğini babama anlattık. Bize hak verdi. ‘Tamam, haklısın bu şirketin sizin dediğiniz gibi yönetemem. Artık siz yönetin ben sizin arkanızda güç olayım’ dedi. Sağ olsun arkamızda duruyor. Artık aile şirketinden bir nevi kurumsal bir şirket yaptık. Bir ortağın baban ve diğer ortağın kardeşin olduğunda ne kadar kurumsallaşırsan kurumsallaş aile şirketi özelliğinden çıkamıyorsun. 

“KİMSENİN HAKKINI YEME, KİMSEYE DE HAKKINI YEDİRME”

Babamın bizlere birçok nasihatleri oldu. Birinci nasihati oğlum kimsenin hakkını yeme, kimseye de hakkını yedirme. Ben bunu her zaman felsefe olarak kabullendim. İkincisi ise başkasına bir söz veriyorsan o sözünde dur. Bu ödeme konusunda da, iş konusunda da ne olursa olsun sözümü yerine getirmeliyim. Verdiğim sözde dururum ve kimsenin hakkını yemem ve kendi hakkımı da yedirmem.

HEDEFLER BÜYÜK

Daha çok turizme yöneldik. Biraz daha turizmi ilerletmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde 3 otele çıkmayı hedefliyoruz. Karpalas City Hotel & Spa adından da anlaşılacağı gibi şehir içi oteliydi. Burayı büyütmeye çalışıyoruz. 140 ve 150 oda seviyelerine çıkartmayı planlıyoruz. Sonrasında bir tane doğa oteli düşünüyoruz. Şehre çok uzak olmayacak, toplantıların gerçekleşeceği bir otel yapmayı planlıyorum. Muhtemelen 3. otelimiz ise şehir dışında olacak. Karpalas markasını 3 otelde tamamlamak istiyorum.

“BOLU SADECE ABANT’TAN İBARET DEĞİL”

Bolu’yu vatandaşlarımız ve yurtdışındaki potansiyel müşterilerimiz Abant’tan dolayı tanıyorlar. Biz insanlara Bolu’nun Abant’tan ibaret olmadığını Bolu’da Yedigöller’in ve Gölcüğün varlığını ve sadece bunlarla da sınırlı olmadığını anlatamaya çalışıyoruz. Ben yaptığım araştırmalar sonucunda Bolu’da 276 tane göl ve gölet olduğunu öğrendim. 7 veya 8 tanede kanyon olduğunu öğrendim. Abant birinci sırada biliniyor. Yedigöller yolu eskiden çok kötü olduğu için giden misafir pek yoktu. Bugün ise Yedigöller yapılan iyileştirmelerle yurtiçi ve yurtdışına tanıtıyoruz. İnsanlar 3 yerden belli bir zaman sonrasında sıkılıyor. Örnek veriyorum Abant’tan sıkılmaya başladı insanlar tam akabinde Yedigöller’in yolu açıldığı için yurtiçi ve yurtdışı turistlerin ilgi odağı oluyor. Bizler buralarla sınırlamak istemiyoruz. İnsanlar sadece göl görmeyi istemiyor. Bolu yeşilliğiyle, ormanıyla, temiz havasıyla ünlü bir kenttir. Biz istiyoruz ki at yaylasındaki yılkı atları tanıtılsın. Oralara misafirler götürebilelim. Aladağları çoğu kimse bilmiyor. Oraları tanıtmak istiyoruz. Seben’i ve Seben kayalıklarını, turizm yerlerini gelen misafirlerimize göstermek istiyoruz. Göynük ve Mudurnu’daki evlerimizi tanıtmak istiyoruz. Kısacası biz Bolu’nun Abant, Yedigöller ve Gölcük’ten ibaret olmadığını anlatmak istiyoruz. Bolu’da çok daha fazla gezilecek, görülebilecek yerlerin olduğunu söylemeye çalışıyoruz. Bu konuda şanslıyız ki Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz bu konularda çok ileri görüşlü bir insan. Çok farklı düşünceleri ve projeleri var. Tabiî ki bunlarda zamanla gerçekleşecektir. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı yurt dışı fuarlarıyla alakalı çok güzel çalışmalar yapıyor. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın, Turizm Bakanlığı’nın biraz daha destek vermesi gerekiyor. Bolu’da birçok yeni açılan otel var. Karpalas City Hotel & Spa’da yeni açıldı ve yatırımdan çıktı. Tabiî ki bu yatırımlarında bir bedeli ve borcu var. Bizlerde bunları karşılamalıyız. Bizler bu konuda diğer devlet kurumlarından da destek bekliyoruz. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı bu konuda çok hızlı. Turizm İl Müdürlüğü çalışmalarına başladı. Ama fuarlarda biraz daha fazla stantlarımız olabilir ve daha büyük olabilir. Sadece şehir içi oteller değil, Abant yolu üzerindeki butik otellerde katılmalılar. Bolu yemekleri için ünlü restoranlar katılmalıdır. Müşteriyi ilk olarak Bolu’ya getirelim. Sonrasında kimde kaldığı pek de önemli değil. Diğer otellerde de kalsa bizim için önemli değil. Yeter ki misafir Bolu’ya gelsin. TÜİK rakamlarına göre Bolu bir misafiri 1,7 gün misafir edebiliyor. Yani 2 gün bile değil.  Biz istiyoruz ki gelen misafirler 3 gün, 4 gün kalsın. Sadece otele bağımlı kalmasın. Çıksın gezsin. Abant ta gitsin, Yedigöller’e gitsin, at yaylasına gitsin, Aladağlara gitsin, ilçelerimizi gezsin. Tabiî ki bu konularda çalışmalar yapıyoruz. Destek görüyoruz ama daha fazlasını da bekliyoruz.

“EĞİTİM HERŞEYİMİZ”

Otelimiz açılmadan 4 ay öncesinden Turizm Bakanlığı ve İŞKUR ‘un destekleri ve yardımı ile eğitimlerimiz yapıldı. Bu eğitimlerimiz halen devam etmektedir. Muhasebe eğitimi, ön büro eğitimi, kat hizmetleri, servis eğitimi, SPA eğitimi yapılmaktadır. Danışman firmaları ve turizm bakanlığından, turizm lisesinden eğitimler alıyoruz. Kişisel gelişim eğitimlerimizi alıyoruz. Eğitim konusunda mütevazılık yapamayacağım. Eğitim konusunda Bolu’da en iyi oteliz diyebilirim. Devamlı olarak kendimizi geliştirmekteyiz. 3 ayda bir sabit eğitimlerimiz var. Karpalas City Hotel & Spa olarak misafirlerimize en kaliteli hizmeti sunmayı hedefliyoruz.