Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Cihan YAVUZ

27074 görüntüleme

Cihan YAVUZ (Avukat)

Doğum: 14 Ekim 1979 Bolu

Okul: Bolu Atatürk İlkokulu, Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi.

Meslek: Avukat

Bulunduğu Görevler: AK Parti Üyesi, Bolululara Hizmet Derneği Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği, İlim Yayma Cemiyeti Üyeliği, MÜSİAD üyeliği, TİMODER Üyeliği ve Avukatlığı. Ankara Merkezli Toplu İş Makineleri Derneği Üyeliği, Türk Kızılayı Üyeliği…

Bolu aşığı bir Avukat

Bolu’nun başarılı Avukatlarından biri.

Mesleğine ve ailesine aşık tam bir Bolulu.

Çocukluğunda hayvan otlatarak, köy illerinde ailesine yardım ederek bugünlere gelenlerden.

Din Kültürü Öğretmeni babası ile ev hanımı annesinin üzerine titreyerek yetiştirdiği iki çocuktan birisi, yani evin tek oğlu.

Bu yüzden hiç vazgeçemedi Bolu’dan ve istemedi de vazgeçmeyi. 

Bir dönem siyasi arenada da boy gösterdi. AK Parti’nin kuruluşunda Gençlik Kolları Yönetiminde birçok görev aldı.

En büyük hobisi avlanmak olan, bol bol kitap okuyan, iki kız çocuğu ile birlikte mutlu bir aile babası, Boluluların yakından tanıdığı, başarılı bir Avukat, Cihan Yavuz’un hikayesi…

14 Ekim 1979 yılında Bolu’da doğdu Avukat Cihan Yavuz. İlkokul öğrenimini Bolu Atatürk İlkokulunda tamamladıktan sonra Orta ve Liseyi Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Oradan da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve Lisans eğitimini orada tamamladı. Cihan Yavuz hayat hikayesini şu şekilde özetledi;

ÇOCUKLUĞU HAYVAN OTLATMAKLA GEÇTİ

Çocukluğumda hayvan otlatmışlığım vardır, köy çocuğuyum ben, Seyit Köyü benim baba ocağım. Patates tarımı, buğday tarımı, pancar tarımı çok iyi bilirim. Şimdi avukatlığı bıraksam yine yaparım. Allah rızkı nerede verdiyse oradan kazanırım. İki kardeşiz, ablam Eczacı Kevser Eczanesi Eczacı Nurcan Yerlikaya. Babamın ismi Mehmet Edip Yavuz merhum, rahmetli oldu. Emekli din kültürü öğretmeniydi ki Bolu’daki çok şahsın da öğretmenidir, benim de öğretmenimdi, Allah rahmet eylesin. Annem Hamiyet Yavuz. Evliyim, iki kız çocuğum var. Gül Medine ve Lale Şüheda kızlarımın ismi. Eşimin ismi Ayfer Yavuz. Eşimle biz görücü usulü evlendik. Elhamdülillah evliliğimin onuncu yılındayız. 

BOLU’YU BIRAKMAK İSTEMEDİ

İş hayatım, askerlik sonrası Bolu’ya döndüğümde başladı. Stajımı zaten Bolu’da yaptım. Askerlik sonrası serbest Avukat olarak Bolu Barosuna bağlı avukatlık yapıyorum. Yaklaşık 12 yıl oldu. Şu an itibariyle binin üzerinde müvekkilimiz var. Hep Bolu’daydım, Bolu’yu bırakamadım, bir evin bir oğlu olunca, körün bir değneği. Annem ve babam il dışında bir şeyler yapmamı pek istemedi. Bolu’da da mesleğime devam ediyorum. Daha önceden Güler 1 İş Hanında idim. Buradan da bir taşınma süreci olacak yeni adliyenin olduğu kısma geçeceğiz.

BİR DÖNEM SİYASETTE YER ALDI

AK Parti’nin kuruluş anından itibaren 2003’ün Aralık ayından itibaren fiilen ve fiziken, AK Parti Gençlik Kolları içerisinde oldum. Başkan yardımcılığı yaptım. Siyasi hukuki işler başkanlığı yaptım. Ayrıca Gençlik Kolları olarak AK SES isimli bir dergi çıkarttık o dönem Bolu’da dergi bile yoktu. Kalite standardı yüksek bir dergi maalesef yoktu. O dönem dergiyi çıkarttık. Bunu da epey bir çalışma açısından çilesi oldu. 2004 seçimleri ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız oldu, Alaaddin Bey’in başkan olma sürecindeki katkımız gençlik kolları olarak çok fazladır, ben öyle düşünüyorum. Meslek hayatına başlamakla beraber siyasetle çok fazla ilgilenme şansım olmadı. Çünkü yoğun ve stresli bir mesleğimiz var. Ama gerek süreç içinde gerekse, şu an halen 9’a yakın STK’da yönetim kurulundayım. Bunlar; Bolululara Hizmet Derneği başkanlığı yaptım bir dönem şu an yönetim kurulundayım. İlim Yayma Cemiyetindeyim, MÜSİAD üyesiyim, TİMODER üyesiyim ve avukatıyım. Toplu İŞ Makineleri Derneği Ankara merkezli bir dernek, Kızılay Derneği üyesiyim. Bu tür faaliyetlerde bulunmayı ben seviyorum. 

AVLANMAYI ÇOK SEVİYOR

Hobilerim arasında av yapmak var. Garip gelmesin, buna hobi demek çok doğru değil. Kuran’ı Kerim’i meali ile birlikte okumak beni etkiliyor. Keza kitap okumak, bir de kelimeler üzerinde düşünmek çok fazla hoşuma gidiyor. Kelime ve kelime grupları üzerinde fonetik olarak veya kelime kökeni, dil bilgisi olarak düşünmek kafa yormak hoşuma gidiyor. Outdoor yahut, doğal yaşamda etkinlikler yapmak, trekking yapmak, piknik, orman lezzetleri, mangal, ateş, ateşli silahlar, bıçaklar hepsi ilgi alanıma giriyor. Filateli dediğimiz pul koleksiyonculuğu yapıyorum kendi çapımda. Zaman zaman alıyorum, eski bulursam alıyorum.

HAYATININ DÖNÜM NOKTASI

Üniversite hayatı, üniversitede geçirdiğim yıllar her şeyi değiştirdi. Kitapla haşır neşir olmam, önceden vardı belki ama üniversitede daha çok kitap okuma, daha çok bir takım teati, düşünce paylaşımı yapmak hem arkadaşlarımız hem de ortam müsait. Fikri gelişme açısından bana çok katkısı oldu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu’nun benim üzerimde çok ciddi emeği ve katkısı vardır. Onun sohbetlerinin ve toplantılarının etkisi bende büyüktür. Hocamız derya niteliğinde bilgi sahibi olduğu için münevver bir şahsiyet. Üzerimizde etkisi var. Siyasal açıdan da AK Parti Gençlik Kollarında mücadele ettiğimiz ki, hakikaten mücadele idi. Bu yıllar bizim üzerimizde çok büyük etki etti. 

KORKUSU VAR MI?

Korkusu olmayan insan yoktur. Çoğu insanın korktuğu şeylerden korkmam. Her gün ölümü düşünen biri olarak son nefeste imanla gidememekten korkarım. Allah’ın gazabından korkarım. Dünyevi korkularım çok fazla yok. Korkum metafizik, maddi dünyaya ait elhamdülillah çok korkum yok.

BEKLENTİLERİ

Aslında hayatın kendisi yaşanan bir süreç. Yaşanan süreçten bir şey beklemeniz çok doğru bir şey değil. Benim beklentilerim Allah’tan hayattan değil. Hayattan hiçbir beklentim yok. Bizi Müslüman olarak yaratan ve Müslüman olarak yaşatan Allah’a hamd ediyoruz. Rızkımızı Allah garanti ediyor zaten. Rızk garanti demek.

MESLEĞİNİ ÇOK SEVİYOR

Üniversite tercih formuna tamamıyla hukuk yazmış biri olarak hayatım hukuk. Avukatlık bazında değerlendirmiyorum. Geniş anlamda hukuk ve hukukçuluk olarak düşünüyorum. Hukukçu olmak zorundayız. Hukukçu olarak topluma önderlik etme durumundayız. Hukuk devletinde yaşıyoruz. Hukuk devletinde yaşamak da zorundayız. Mesleğimi seviyorum. Ama mesleğimin toplumsal yanı, toplumla teması, topluma önderliği noktasında baromuzun eksik kaldığını düşünüyorum. Benim de kendime göre bu konuda bir takım çalışmalarım var. Toplumdan kopuk bir izlenim var avukatlar açısından. Biz avukatlar olarak biraz daha entegre olmak durumundayız.