Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Barış GÜNEŞ

21632 görüntüleme

BARIŞ GÜNEŞ (İnşaat Mühendisi-Rönesans İnşaat)

Doğum: 10.08.1987 Diyarbakır

Okul: Robert Koleji, Orta Doğu Koleji, Fatih Lisesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümü

Meslek: İnşaat Mühendisi, Harita Mühendisi

Bulunduğu Görevler: Bolu Genç İş Adamları Derneği üyesi…


EĞİTİM HAYATI

10 Ağustos 1987 yılında doğdum. Aslen Diyarbakırlıyım. İlkokulu Diyarbakır’da okudum. Lisede bir dönem Robert Koleji, bir dönem Orta Doğu kolejinde okudum ve  en son Fatih Lisesinden mezun oldum. 2005 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandım. Aynı zamanda harita mühendisliği ile çift ana dal yaptım. Mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme bölümünü bitirdim. 

ÇOCUKLUK HAYATI

Diyarbakır’da büyüdüm. Yoksul bir ailenin çocuğuydum. İlkokul 6. Sınıfta harçlığımızı çıkarmak için ağabeyim elma şekeri, ben su satardım. Babam eskiden köy hizmetlerinde çalışırdı. Aynı zamanda geceleri de boyacılık yapardı. Eskiden yerin altından su çıkaran sondajlar vardı. Babam köy hizmetlerinde o işi yapıyordu. Mardin Nusaybin’de, Şırnak’ta görev yapıyordu. O yüzden babamızı çok görmedik.

Babamın ilginç bir hikayesi vardır. İyi bir şans yakalıyor ve bunu da akıllıca ilerletiyor. Lise zamanında hayatımız tam anlamıyla değişti ve yoksul bir hayattan zengin bir yaşama geçtik. 4 kardeş kolejlerde okuduk. Evler, arabalar, yazlıklar lüks içinde yaşadık.

AİLE OLARAK DÖNÜM NOKTAMIZ

Ailem başlarda çok zorluklar yaşamış. Babam bir gün boya işi bittikten sonra, tesadüfen Halis Toprak ile tanışıyor. O zamanlar Halis Toprak’ın sahibi olduğu toprak seramik fabrikası yeni kuruluyor. Babam konuşma sırasında iş ile ilgili bir fikir veriyor ve konuşma orada bitiyor. Aradan 1 yıl geçiyor. Halis Toprak babama ulaşıyor. Ben senin o zaman dediğin şeyi yaptım ve çok para kazandım, gel ortak olalım diyor. Babamın parası olmamasına rağmen aklı sen ver, parayı ben vereyim düşüncesiyle ortak oluyorlar. Önce Toprak Seramik Diyarbakır bayisini daha sonra Güneydoğu Anadolu bölgesini alıyor. Aynı zamanda laminant parke işi de yapıyor. 98 yılında kadar büyük paralar kazanmış oluyor.

Babam 2003 yılında yap-sat işini bırakıp, dükkanları kapatıp yazılı işlere, ihalelere girmeye başladı. İhaleleri kazanmaya başladıkça elimizde çok iş oldu fakat kar mı zarar mı yapıyoruz farkında değildik. Bizim yaşımız küçüktü, babam çok iyi niyetliydi. Bazı aksilikler yüzünden çok ciddi zarar ettik. Zenginlikten bir an da dar bütçeye düşünce çok zor günler geçirdik. Zararı karşılayabilmek için tüm malımızı mülkümüzü sattık.

İŞ HAYATI

Zor günler yaşadığımız o dönem Üniversite’den mezun oldum. Kafamı dağıtmak için Bolu’da bir arkadaşımı ziyarete geldim. Kalıcı konutlarda dolaşırken satılık bir arsa gördüm. Param yoktu ama iyi bir arabam vardı onunla arsayı takas ettik. Artan para ile de inşaata başladım. İnsan ilişkilerimi güçlendirdim, inşaatımdan 1 tane daire sattım. Onurlu Yapının yardımlarıyla da her şeyi bitirdim. Tüm daireleri sattım, hesabımı yaptım iyi paralar kazanmışım. Sonra Borazanlar da bir arsa satın aldım. Derken büyüdük bugüne geldik çok şükür. 2011 yılından bu yana Bolu’dayım. 2015 yılında da David People Cafe’yi açtım.

AİLE HAYATI

Eşim ile 2014 yılında evlendim. 1 kız 1 erkek çocuğum var.

STK HAYATI

Yalnızca Bolu Genç İş Adamları Derneği’ne üyeliğim var. Herhangi başka bir derneğe veya siyasi partiye üyeliğim yok.

HEDEFLER

Bolu’ya geldiğim ilk 3 yıl hiç param yoktu. Çok zorluklar yaşayarak bu günlere geldim. Şimdi Allah'a çok şükür her şeyim var. Önümüzdeki yıllarda daha çok büyümeyi hedefliyorum. İnşaat sektöründe Bolu’ya ciddi yapılanmalar getirmek istiyorum.