Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Hakan KULAKOĞLU

22300 görüntüleme

Hakan KULAKOĞLU (Makine Mühendisi - Prodef Asansör Firma Sahibi)

Doğum: 1980 Bolu

Okul: İlk-Orta ve Lise eğitimi Bolu’da. Belarus Makine Mühendisliği, İzmir Ege Üniversitesi Arkeoloji Lisans Eğitimi, Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı, Erzurum Atatürk Üniversitesi İş Güvenliği Uzmanlığı…

Meslek: Makine Mühendisi

 

DAHA YAPACAĞI ÇOK İŞ VAR

Kendini bildi bileli ticaretle uğraşıyor…

Tekstil ile başladığı ticari hayatı, beyaz eşya ve güvenlik sistemleri derken şimdi asansör sektöründe devam ediyor…

Üstelik alanında en iyi olma hedefinden hiç vazgeçmeden…

Kendine ve başarıya inanan bir isim…

Otomobil tutkunu ve iyi bir dalgıç…

Okumayı ve araştırma yapmayı çok seviyor…

Küçük riskleri almayı da seviyor, öyle ki; bir dönem yurt dışında ticari faaliyette de bulundu…

Başarının kendisi için çok önemli olduğunu savunan, daha yapması gereken çok iş olduğunu belirten Bolu’nun genç ve dinamik işadamlarından birisi, Hakan Kulakoğlu’nun hayat hikayesi…

Bolu’da asansör firması işleten Hakan Kulakoğlu, 1980 yılında Bolu’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Bolu’da tamamladıktan sonra İzmir’e geçti. İlk üniversite hayatını lisans ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra Belarus’ta eğitim aldı. En sonunda da Erzurum Atatürk Üniversitesinden mezun oldu. Bugün, asansör sektöründe en iyiye oynayan biri olma hedefi ile çalışmaya devam eden işadamı Hakan Kulakoğlu hayat hikayesini şu şekilde özetledi… 

EĞİTİMCİ BİR AİLENİN ÇOCUĞU

Benim annem de babam da Allah rahmet eylesin, eğitime çok önem veren insanlardı, zaten kendisi de eğitimciydi. Uzun yıllar Bolu’da okul müdürlüğü yaptı. Çocukluğumuzdan beri kitapların içinde büyüdük. Annem sağlık camiasında en iyi tanınan insanlardan biridir. O da keza okumaya her zaman bizleri teşvik etmiştir, beni de kardeşimi de.

HEP TİCARETLE İÇ İÇE

Ben 18 yaşından beri iş hayatının içindeyim. Ticaretin değişik kollarında yer aldım. İzmir’de de olmak üzere. Kendimi bildim bileli ticaretle uğraşıyorum. Tekstille ticarete başladım, daha sonra beyaz eşya işi yaptım. Güvenlik sistemleri üzerinde çalıştım, uzun yıllar Türkiye bazında güvenlik sistemleri ve güvenlik altyapısı işi ile uğraştım. Şimdi de asansör işi ile uğraşıyorum. Çocukluğumdan beri mekanik taşıyıcılar ilgimi çekerdi. Üzerine makine mühendisliğini de ekleyince, benim için en doğru yol bu oldu.

BAŞARIYA İNANIYOR

Ben başarı hikayelerini takip etmeyi severim. İnsanın da her deneyimi kendisi yaşayacak kadar uzun ömrü olmadığına da inanırım. O yüzden yaşanmış, başarılmış deneyimlerden kendime payda çıkartmak en iyisidir. Ben kendime inanırım, başarıya da inanırım. İsteyen yeterince çabayı sarf eden herkesin de başarıyı alabileceğine inanırım. 

HOBİLERİ

Ben dalgıcım, çok da seviyorum dalmayı. Onun haricinde otomobil tutkunuyum. Otomobil sporlarını çok seviyorum. Çok fazla vakit ayıramıyorum kendime ama ayırdığım zamanlarda bu faaliyetleri yerine getiriyorum. Gezmeyi de çok severim.

YÜKSELEN GÜVEN

Biz yükselen güven sloganı ile yola çıktık. Yükselen güven diyerek çok ağır bir sorumluluk alıyoruz üstümüze. İş hayatımız içinde aldığımız bütün işlerde, öncelikle seçilen malzemenin kalitesine bakarak, en iyi kombinasyonu sağlamaya, en başarılı sistemi tasarlamaya çalışırız. Yaptığımız sistemler de gerçekten bunu hak eden sistemlerdir.

OKUMAYI VE ARAŞTIRMAYI SEVİYOR

Ben çocukken top oynayabilen bir çocuk olmadım. Genelde ailemiz biraz daha kapalı bir aile olduğu için genelde evde zaman geçiren insanlardık. Okumayı, takip etmeyi, araştırma yapmayı çok severim. Özellikle internetin daha aktif kullanıldığı bu dönemde bunlar kolay hale geldi. Çocukluğumdan beri bilime merakım fazla olmuştur. Satranç severim, çocukluğum da bu şekilde geçti diyebilirim. Üç yabancı dil biliyorum. Bunlar İngilizce, Almanca ve Rusça. 

YURTDIŞINDA DA TİCARET YAPTI

Yurtdışında ticari faaliyetim oldu. Özellikle öğrencilik yıllarımda bir kafe deneyimim oldu. Bizim için gerçekten bir deneyim sahibi olunabilecek bir şeydi o. Ben çok vakit harcamayı, vaktini boşa harcamayı seven bir insan olmadım. Gittiğim her yerde mutlaka bir uğraşı alarak da kendime, insanlara bir ekonomik fayda sağlayacak bir kolda yer almayı seviyorum. Öğrencilik zamanımda da okurken çok gidip geldiğim için yurtdışına orada bir kafeterya açmayı uygun gördüm. Hem değişik kültürler için bir ticari deneyim oldu benim için de. Bugün de bu deneyimin yararlarını kullanıyoruz. Önümüzdeki basamaklardan bir tanesi de uluslar arası satış. Kendi sektörümüzde. Bunun deneyimi, oradaki backgroundumuzun oluşturulması bizim için büyük yarar sağlıyor. Yabancı bir ülkede ticarete atılmaktan korkmadım. Ben küçük riskleri almayı severim. Önce iyi bir araştırma yaptım. Ataşelikle diyaloglar oldu. Sonra karar verdim, başarılı da oldum. Yaklaşık 3.5 yıl kadar basit bir halde aldığımız bir işletmeyi, büyük, insanların bildiği bir işletme haline getirebildik.

“GÜZEL ŞEYLER YAPTIĞIMA İNANIYORUM”

Ben şu anki, Hakan Kulakoğlu’ndan memnunum. Daha iyi şeyler olabilir miydi? Hangimizin hayatında olmazdı ki. Bunları da deneyimleyerek öğrenebiliyoruz. Ben güzel şeyler yaptığıma inanıyorum. 

KORKULARI

Hayatında korkular olan bir insan olmadım. Ola ki tereddüt ettiğim bir şey olursa, üstüne gitmeyi tercih ederim. Başarı benim için çok önemlidir. Başarı ve kalite, başarı seviyemi yüksek, kalite seviyemi yüksek tutmak için elimden gelen bütün çabayı sarf ediyorum. Bunlar benim için önemli olgular. Korku olarak addedilebilecekse, bu başarıyı ve kaliteyi düşürmemek adına gerekli bütün tedbirleri alıyoruz, ona göre de yolumuza devam ediyoruz.

DAHA YAPACAK ÇOK İŞ VAR

Kendi sektörümüzde imalat benim birinci gündemimdeki konu. İmalatla beraber dış ticaret. Daha yapmamız gereken çok şey var. İnşallah Yüce Rabbim de izin verirse, bunları da bir öncelikle üç yıllık, daha sonra altı yedi yıllık, on yıllık planlar içinde göreceğiz inşallah. Bolu bizim doğduğumuz, büyüdüğümüz, çok da sevdiğimiz bir şehrimiz. Tabi ki burada bütün insanları tanıyoruz, burada bizi tanıyorlar burada ticaret yapmanın yararı çok büyük.