Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Filistin'e yürekten destek! Gazze'nin sesi oldular

Filistin'e yürekten destek!  Gazze'nin sesi oldular

(HABER: ASLI AKIŞ)- Bolu İHH İnsani Yardım Derneği öncülüğünde Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonuna destek için “Fetih Buluşması” gerçekleştirdi. İsrail’in Filistin halkına yönelik işgaline tepki gösterildi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları'nın İsrail’e karşı başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonuna destek amacıyla Bolu Sivil Toplum Kuruluşları İHH öncülüğünde Yatsı namazını müteakip Kadı Cami önünde bir araya gelerek, Filistin halkı için dua etti.

Destek açıklamasını grup adına İHH Bolu Arama Kurtarma Başkanı Mehmet Akyüz ve AGD Bolu Başkanı Engin Aydın yaptı.

“İŞGAL DEĞİL BAŞKALDIRI”

İHH Bolu Arama Kurtarma Başkanı Mehmet Akyüz, son yüzyılda işgal güçlerinin saldırısı sonucu binlerce Filistinli’nin şehit edildiğini vurgulayarak; “Milyonlarca kadın eşini ve evlatlarını İsrail’in hukuksuz saldırıları sonucunda şehit verdi. Çiftçilerin ekinleri talan edildi. Netanyahu hükümetinin aldığı kararlar doğrultusunda Filistin’de Yahudi olmayan hiçbir sivile yaşam hakkı tanınmadı. Gazze’nin etrafına ördüğü yüksek duvarlar ile son yüzyılın en büyük açık hava hapishanesini inşa etti. İsrail’in ‘ölmesinler ama yaşamasınlar da’ diye adlandırdığı ambargo neticesinde yarım milyondan fazla hasta yeterli sağlık hizmeti alamadığı için hayata gözlerini yumdu.

İsrail bölgede bulunan bütün ülkelerle siyasi ve ekonomik bir yakınlaşma kurarak kendine bir koruma kalkanı oluşturmaya çalıştı. Aynı zamanda Cenin’de, Shuafat kamplarında, Nablus’ta ve Gazze’de yaptığı katliamları sevinç çığlıklarıyla dünyaya duyurmuştu. Apertheid rejimi İsrail’in alışkanlık haline getirdiği her kutsal gün ve gecede saldırma ve katletme geleneği son yıllarda bir öldürme yarışına dönüşmeye başlamıştı” şeklinde konuştu.

“ARTIK YETER!”

Akyüz, İsrail her zaman kan, gözyaşı ve baruttan beslendiğine işaret ederek; “Bizler Davos’ta, Mavi Marmara’da ve sonrasında yaşanan tüm süreçte şunu net bir şekilde öğrendik; Yeryüzünde bozgunculuk görevini üstlenmiş olan İsrail, hiçbir uyarıyı, kınamayı ve eleştiriyi dinlemedi. İsrail bürokrasinin, siyasetin, istikrarın ve barışın karşısında bir tutum sergiledi. İsrail her zaman kan, gözyaşı ve baruttan beslendi” dedi.

“ŞİMDİ İSRAİL’İN ANLAYACAĞI DİLDEN CEVAP VERME VAKTİDİR”

İsrail’in sivil yerleşim bölgesi olarak adlandırdığı bu bölgelerin askerin kontrolü altında bulunduğunun altını çizen Mehmet Akyüz;  “Şunu çok iyi biliyoruz ki bu ateş İsrail’in başlattığı ve bir bumerang etkisiyle kendisini yakacak bir ateştir. Filistinli direniş gurupları İsrail’in vahşi politikalarına karşı sivilleri hiçbir zaman hedef almamış ve sadece askeri unsurlara saldırılarda bulunmuştur. Şunu iyi bilmek gerekir; Gazze yakınlarında konuşlanan tankların, mayınların ve ağır makineli silahların orada ne işi bulunmaktadır? İsrail’in sivil yerleşim bölgesi olarak adlandırdığı bu bölgeler sivil değil, tamamen askerlerin kontrolünde olan ve Filistin’e ait olan topraklardır” ifadelerine yer verdi.

“KARDEŞLERİMİZE DUA GÖNDERİYORUZ”

Akyüz, Filistin özgür oluncaya kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyerek;  “Neredeyse bir asırdır pençelerini Filistin topraklarına geçiren apertheid rejimi İsrail’in uyguladığı zulüm ve işgal politikasına karşı bir başkaldırıdır. Bu başkaldırı Rachel Corie’nin, Muhammed Durra’nın, Ahmet Yasin’in, Mavi Marmara şehitlerinin ve İsrail’in acımasızca katlettiği tüm şehitlerin bitmeyen hesabıdır. İsrail son günlerde Nablus, Cenin, Gazze ve Filistin’in tüm bölgelerine karşı uyguladığı bu kafatasçı rejim artık yıkılmaya mahkumdur. Filistin içerisinde direniş gösteren tüm kardeşlerimize buradan desteklerimizi gönderiyoruz. Özgür Filistin’de buluşabilmek ve özgür Mescid-i Aksa’da tekrar görüşebilmek üzere dualarımızı gönderiyoruz. YAŞASIN ÖZGÜR FİLİSTİN” şeklinde konuştu.

“MÜCAHİTLERLE OMUZ OMUZAYIZ”

AGD Bolu Şube Başkanı Engin Aydın’da, İsrail’in 100 yıla yakın süredir İslam topraklarını işgal ederek, kadın, yaşlı, çocuk demeden insanları katlettiğini ve "habis bir kanser gibi" büyüdüğünü ifade etti.

İsrail'in pervasız eylemlerinin karşılığını bu sabah mutlak başarıya ulaşan Aksa Tufanı operasyonuyla acı bir şekilde tecrübe ettiğini belirten Aydın, "operasyonun başarısını" kutlamak, Filistinlilerle ve mücahitlerle omuz omuza olduklarını göstermek için toplandıklarını söyledi.

“GAZZE'DE AMBARGO VE ABLUKA ŞİDDETİNİ ARTIRDI”

Mescid-i Aksa'nın her gün Yahudi işgalciler tarafından düzenlenen baskınlarla taciz ve tahkir edildiğini kaydeden Engin Aydın;  "Sokaklarda masum siviller kurşuna diziliyorken, on yaşında çocuklar tutuklanıyorken, Gazze'de ambargo ve abluka şiddetini artırmışken, sadece Filistinli kardeşlerimizin değil tüm Müslümanların izzeti her gün, her an çiğnenmeye devam ediyorken gerçekleşen bu operasyon, yalnız İsrail'e değil, dünyayı kana boğan tüm zalimlere verilmiş bir cevaptır. Dünyayı zulüm kulelerinden tahakküm ile yöneten kafirlere karşı bir avuç mücahit, bugün bir kere daha arzın yegane ve mutlak sahibinin Cenabı Allah olduğunu hatırlatmış, delinemez, geçilemez, yapılamaz denilen ne varsa hepsini yapmıştır. Milyarlarca dolar harcanan sistemler, uydular, istihbarat ağları, silahlar ve hepsinden önemlisi yenilmezlik algısı yerle yeksan olmuştur.” İfadelerini kullandı.

SİVİL DEĞİL MİLİS KUVVETLER”

Aydın;  “On yıllardır, dünyanın her yerinden Filistin'e gelerek 'Ben çalmazsam başka bir Yahudi çalacak.' diyerek Filistinlilerin hayat hakkını çalan, Kudüs'ün tarihi sokaklarında Filistinli ninelere saldıran, çocuk yaşlarından itibaren silah eğitimleri alan bir topluluk, sivil değildir milis kuvvetlerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

SLOGANLAR ATILDI

Basın açıklamalarının ardından İzzet Baysal Caddesi Kadı Cami önünden kent meydanına kadar yürüyüş yapan gurup sloganlar attı, pankartlar taşıdı.

DUALAR EDİLDİ

Program, Fetih Suresi'nin okunmasının ardından yapılan duayla sona erdi.
Etiketler: bolu haberler