Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BOLU'YA REKOR KAR YAĞIŞI GELİYOR!

BOLU'YA REKOR KAR YAĞIŞI GELİYOR!
Afyon Kocatepe Üniversitesi İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, aralarında Bolu’nun da bulunduğu birçok il için rekor kar yağışı uyarısı yaptı. Bozkurt, “Çok ciddi anlamda yoğun ve etkili kar yağışları bekliyoruz” dedi.

Kış mevsimine günler kala, vatandaşlar kar yağışının ne zaman başlayacağı sorusunu merak etmeye başladı. Sıcaklıklar, Kasım ayının başında bahar havasını aratmazken, ay ortası itibariyle kış mevsimin ayak seslerinin geldiğini hatırlattı. Geçtiğimiz yıl Bolu’da kar kalınlığı 70 santimin üzerine çıkmıştı ve ulaşımda ciddi problemler yaşanmıştı. Yoğun kar yağışına maruz kalan ilimiz için bu kış yine yoğun kar yağışı alacağı uyarıları iklim uzmanları tarafından açıklandı. Bu kapsamda açıklama yapan uzmanlar İstanbul, Bursa, Bolu ve Kocaeli gibi iller için tarih verdi. 

KAR YAĞIŞINDAN EN ÇOK ETKİLENECEK İLLER BELLİ OLDU: LİSTEDE BOLU DA VAR

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, yaptığı değerlendirmede Aralık'ın 10-15'i arasında ilk ciddi kış provası yapılacağını aktardı. Ocak ayında da yoğun ve etkili kar yağışı olacağını söyleyen Bozkurt, "Aralık'ın 20'sinden sonra özellikle yılbaşından itibaren 2022-2023 La Nina kışı tam olarak etkisini yansıtmaya başlayacak ve ocak ayında da çok ciddi anlamda yoğun ve etkili kar yağışları bekliyoruz. Bu yoğun kar yağışı en fazla Marmara bölgesini etkileyecek. İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir gibi yerler etkilenecek” dedi.