Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BOLU’NUN YENİ GÖZDESİNDE HASAT VAKTİ

BOLU’NUN YENİ GÖZDESİNDE HASAT VAKTİ
(HABER MERKEZİ)-Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) ve Yağlık Ayçiçeği Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında ekimi gerçekleştirilen ayçiçeklerinde 2023 dönemi hasatları başladı.

Bakanlığın 3 yıldır yürüttüğü Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKEP)Yağlık Ayçiçeği Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi ilimizde uygulanmaya devam ediyor. Proje kapsamında ciddi bir yatırım yapan tarım ve orman bakanlığı hibeli tohum desteği vererek üreticilerin yanında yer almaya devam ediyor.  

ÜRETİMDE ALTERNATİFLERİMİZ ARTIYOR

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü Zekeriya Ar; “Son dönemde patates ve mısır ağırlıklı gerçekleşen tarımsal üretimimizde yağlık ayçiçeği de önemli bir yer tutarak üreticilerimizin yeni gözdelerinden birine dönüşmüştür. Görüyoruz ki ayçiçeği üreticilerimiz için önemli bir alternatif ürün olarak emin adımlarla yerini sağlamlaştırmaktadır. Buradaki amacımız üreticimizin gelirini biraz daha artırmak yanında, gerek münavebe gerekse de stratejik özelliğe sahip Ayçiçek ekim alanlarımızı arttırmak yönünde olmuştur.

PROJE İLE ARTTIĞINI GÖRDÜK

İlimizde projenin ilk yıllarına baktığımızda 10-15 bin dekar aralığında değişen ekilişlerin 28 bin dekarlara ulaştığını gördük. Ve bunun 14 bin dekarı için gerekli tohum bakanlığımız bütçesi ve İl Müdürlüğümüz koordinesi ile üreticilerimize temini sağlanmıştır.

Göynük, Mudurnu ve Seben ilçelerimizde ekim gerçekleştirilmiş olup; ortalama verim 200 kg ile 300 kg arasında verim ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir  verim elde ilk hasatlarla birlikte göze çarpmaktadır.

Bu önemli destekler ile Üreten Bolu’muzun ve değerli üreticilerinin her zaman yanında yer alan Bakanlığımız ve Sayın Valimiz olmak üzere emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyor, üreten Bolu'muzun Üreten vefalı çiftçilerinin hasatlarının bol kazançlarının bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Etiketler: bolu haberler