Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Nilüfer Park Bolu

31170 görüntüleme
Tel: 0 544 670 7022
E-posta:
Site:
Adres: Alpağutbey Mahallesi Ressam Orhan Ersoy Sk. No:14 Bolu
Mesai Saatleri: 10:00-24:00

Bolu Belediyesi, bölge iklimine uygun nilüferlerin çoğaltılması amacıyla Alpağutbey Mahallesi’nde 7 bin 300 metrekare alana ‘Nilüfer Sanat Parkı’ oluşturdu. Çok sayıda çiçek ve ağaca ev sahipliği yapan ve minyatürleştirilmiş 500 yaşındaki bir zeytin ağacı ile 400 yaşında anıt meşenin bulunduğu parkta her biri 290 metrekare büyüklüğünde 4 nilüfer havuzu, bonsai eğitim ve üretim serası, sanat evi, kütüphane, kuş yuvaları ve endemik balık yetiştirme havuzları bulunuyor.

MİNYATÜR AĞAÇ YETİŞTİRİCİLİĞİ ÖĞRETİLECEK

 

2016 yılı Kasım ayında yapımına başlanan Türkiye’nin ilk ve tek nilüfer parkında, nilüferlerin yanı sıra, Bolu iklimine uygun ağaçlar da bonsai sanatı formunda yetiştiriliyor. Parkta 100 metrekarelik bir alanda, minyatürleştirilmiş ağaçlar, bu bitkilerin yetiştirilmesi için seralar ve kurs alanları bulunuyor. Bonsai ağaç sanatının meraklılarının İstanbul ve Japonya’dan gelecek ustalar sayesinde hem bu sanatın inceliklerini öğrenmesi, hem de üretim yapılması hedefleniyor. Çok sayıda çiçek ve ağaca ev sahipliği yapan parkta minyatürleştirilmiş 500 yaşındaki bir zeytin ağacı, 400 yaşında bir anıt meşe, kuş yuva ve yemlikleri ile endemik alabalık yetiştirme havuzu da bulunuyor.

BOLUNUN DEĞERLERİ DE UNUTULMADI

Sanatçılara ve sanatseverler ilham vermesi amaçlanan Nilüfer Sanat Parkı’nın Bolu kültür sanat hayatının önemli merkezlerinden biri olması da amaçlanıyor. İnşa edilen kütüphane binasındaysa Türk ve dünya edebiyatından klasik ve güncel sanat kitapları görülebiliyor.

NİLÜFER ÇİÇEĞİ

Su bitkileri kategorisinde yer alan nilüfer, tatlı su ve süs havuzlarında yetişir. Kökleriyle tabana tutunan bitki tüm gün güneş almaya ihtiyaç duyar. Yetiştiği bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte sonbahar aylarında dikilen ve yazın çiçek açan nilüfer kış mevsimine kadar canlılığını koruyabilir.

BOLU FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ

Parkın içinde yer alan,  işletmesi Mustafa  Özcan ve eşi Nesrin Özcan’a ait Nilüfer BOFSAD Sanat  Cafe ve Restoran halka hizmet verirken üst katında BOFSAD eğitimlerinin ve çalışmalarının gerçekleşebileceği alan mevcut.

Merhaba
Bu kayıtlı firmanın sahibi veya bu firmadan sorumluysanız;
firmanızın bilgilerini güncellemek ve değişiklik yapmak istiyorsanız:
Lütfen bizimle iletişime geçin.

[email protected]