Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Paşadan Kahve

23609 görüntüleme
Tel: 0 374 212 4243
E-posta: [email protected]
Site:
Adres: Tabaklar Mahallesi Cumhuriyet Caddesi no:30/B, BOL
Mesai Saatleri: 08:30-21:00


Kurumsal

1970’Lİ YILLARIN BAŞINDA BAŞLAYAN TİCARİ HAYATIMIZDA EDİNDİĞİMİZ BİLGİ VE TECRÜBELERİMİZİ SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VERMEK VE KÜLTÜRÜMÜZÜN BİR YANSIMASI OLAN TÜRK KAHVESİNİ SİZLERE TARİHİ BİR KOKU VE TARİHİ BİR TAT OLARAK SUNMAK İÇİN PAŞADAN KURU KAHVE OLARAK ÇIKTIĞIMIZ YENİ YOLCULUĞUMUZDA HER ZAMAN SİZLERİN DAMAK TADINA VE HATIRINA GÜVENEREK TÜRK KAHVESİNİ USTALARIMIZIN SİHİRLİ ELLERİNDE KAVRULARAK SİZLERE SUNUYORUZ

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GELEN KALİTELİ ÜRÜN VE KALİTELİ HİZMET ANLAYIŞIMIZDAN ÖDÜN VERMEMEKLE BERABER SİZ KIYMETLİ MÜŞTERİLERİMİZİN İSTEKLERİNİ ÖN PLANDA TUTMAYA DEVAM EDİYORUZ.
 Kahvenin Tarihi

Kahvenin öyküsü Batı ülkelerinde 300 yıl öncesine dayansa da, asıl öykümüz Arap yarımadasında, çok eski zamanlarda başlıyor.

Kahvenin ilk ortaya çıkışı hakkında çeşitli söylenceler vardır: En bilineni ise uyuklayan keçilerini gezdiren Kaldi adında bir çobanın, keçilerinin bazı yemişleri yedikten sonra canlandığını görmesi ile başlar. Bunun üzerine Kaldi bu yemişleri dener ve kendini dinç hisseder.

Uzun yıllar kahve çekirdekleri, çiğnenerek veya kırılıp yağla karıştırılarak yenmiştir. 13. yüzyılda muhtemelen şans eseri kahve çekirdekleri yanınca, şu anda bildiğimiz kahve ortaya çıkmıştır. Bunun ardından Mekke ve Medine’ye yayılan kahve buradan da İslam dünyasında hızla yayılmıştır. 
Kahve adı Arapça “qhwah”dan geliyor. Kelime Türkçe’de “kahve”ye dönüşmüş olup, buradan da Avrupa’da cafe, caffe, koffie, coffee, koffie şekline gelmiştir.

Kahve adının anlamı “keyif veren içki”dir. Kahve tarih boyunca ilginç dönemler yaşamıştır. Bazen el üzerinde tutulan kahve özellikle kahvehanelerin insanları biraraya getirip, toplumcu muhalefetin kaynağı haline gelmesiyle yasaklandığı dönemler de geçirmiştir.